Rendszertani hely: osztály: madarak (Aves); rend: struccalakúak (Struthioniformes); család: struccfélék (Struthionidae)
Leírás: A legnagyobb testű madárfaj, magassága a 2,5 m-t is elérheti, testtömege pedig a 150 kg-ot is meghaladhatja. A tojók kisebbek, mint a kakasok. A hímek és a tojók tollazata között feltűnő különbség van, hiszen a kakasok tollai általában feketék, illetve fehérek, a tojók azonban jellegtelen, szürke tollruhát viselnek. Hosszú nyakuk és lábuk ugyancsak jellegzetes, lábaik végén csak két ujj figyelhető meg.
Elterjedés, élőhely: A nyílt, szavannás területeket, füves pusztaságokat kedveli. Elterjedési területéhez részben Nyugat-Afrika egy része (Szenegál és környéke), részben Kelet-Afrika (Etiópiától Tanzániáig), illetve Délnyugat-Afrika, egészen pontosan Namíbia nyílt vidékei tartoznak. Néhány évszázada a Szahara déli széle mentén mindenütt előfordult, sőt egyes vélemények szerint úgy 300000 évvel ezelőtt Ázsiában is élt.
Életmód, táplálkozás: Nappali állat, tápláléka után 10-50 fős csoportokban jár, sőt gyakran alkot vegyes fajösszetételű csoportokat Afrika nagypatásaival, főleg gnúkkal és alföldi zebrákkal. Ezek a csoportok általában a "több szem többet lát" elv alapján szerveződnek, s nagyobb biztonságot, védelmet jelentenek a ragadozókkal szemben. Mindenevő állat, s bár táplálékának jelentős hányadát különféle növényi eredetű táplálékok teszik ki, kisebb állatokat, nagyrészt gerincteleneket is felcsipeget. Táplálékát zúzakövek segítségével őrli meg.
Szaporodás, egyedfejlődés: Mint a röpképtelen madarak általában, a strucc is a talajon alakítja ki fészkét. A fészekgödröt a strucckakas ássa ki, s a háremébe tartozó tojók mind ide rakják tojásaikat. Néha 40 tojás is összegyűlhet, kiköltésük a hím és a domináns tojó feladata. Néha előfordul, hogy a vezértojó más nőstények tojásaiból egyet-kettőt kilök a fészekből. A két állat 40-42 napig felváltva kotlik a tojásokon. A fészekhagyó csibék tízhónapos korukban már csaknem elérik szüleik méreteit. A madarak világában a strucc hosszú életűnek számít, akár ötven évig is elélhet.
Érdekességek: A strucc - bár nem háziállat - igen sok termelvénnyel szolgálja az emberiséget. Tojása ízletes és nagyon kiadós, de húsára és tollaira is mindig akad vevő. Emiatt ma már Magyarországon is léteznek olyan struccfarmok, ahol gazdasági célból tenyésztik ezeket az állatokat. Bár saját testméretéhez képest nem a strucc, hanem az új-zélandi kivi (Apteryx sp.) tojja a legnagyobb tojásokat, az abszolút méreteket tekintve mégis a strucc tojása a legnagyobb a madarak világában. A tojások átlagos tömege 750-1600 gramm, ami kiadós zsákmány a szavanna bármely lakója számára. Éppen emiatt a struccok féltékenyen és agresszíven védelmezik fészküket, és félelmetes rúgásokkal tartják távol a betolakodókat. Madagaszkár óriásmadara, az Aepyornis, amely csupán néhány évszázada pusztult ki, még a struccénál is nagyobb tojásokat rakott. A mintegy 600 kg-os óriásmadár egy-egy tojása 10 kg-os volt, ami 200 átlagos tyúktojásnak felel meg, s ne feledjük, hogy az Aepyornis egyszerre többet is lerakott ezekből a tojásokból. |